تبلیغات
کانون فرهنگی بهشت_مسجد بزرگ چهارده معصوم(ع)آزادشهر یزد - حدیث لوح
کانون فرهنگی بهشت_مسجد بزرگ چهارده معصوم(ع)آزادشهر یزد
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 2 اسفند 1390 توسط مسعود | نظرات ()
حدیث لوح گفتارى است نورانى در معرفى اوصیاء و جانشینان پیامبر مكرم اسلام صلى اللَّه علیه و آله. حدیثى كه با معرفى تك‏تك معصومین علیهاالسلام پرده از بعضى از وقایع و اتفاقات زمانهاى آنها برمى‏دارد ما در اینجا جهت اختصار فقط به نقل ترجمه این حدیث كفایت مى‏كنیم:

ابوبصیر از امام صادق علیه‏السلام روایت نموده است كه حضرت فرمود:

"پدرم امام باقر علیه‏السلام به جابر بن عبدالله انصارى فرمود: من با تو كارى دارم چه وقت مناسب است كه تو را مكان خلوتى ببینم و از تو پرسش نمایم؟ جابر گفت: هر وقت كه اراده فرمائید. حضرت روزى با او خلوت كرده و به او فرمود: اى جابر! درباره آن لوحى كه در دست مادرم فاطمه علیهاالسلام دختر رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله دیدى و آنچه كه در آن نوشته شده بود، به من خبر ده! جابر گوید: خدا را گواه مى‏گیرم كه در زمان زندگى پیامبر اكرم صلى اللَّه علیه وآله به حضور حضرت زهرا علیهاالسلام مشرف شدم تا تولد حسین علیه‏السلام را به آن حضرت تبریك و تهنیت گویم. در دست آن حضرت لوحى سبز رنگ دیدم، گمان كردم زمرد است، با خطى سپید مانند نور خورشید روى آن نوشته شده بود. عرض كردم: پدر و مادرم به فدایت باد! اى دختر رسول خدا! این لوح چیست؟ فرمود: این لوحى است كه خداوند عزوجل به پیامبرش هدیه كرده و در آن نام پدر و نام شوهر و فرزندان و جانشینان از فرزندانم نوشته شده است و پدرم به خاطر خشنودى من آن را به من بخشیده است. جابر گوید: حضرت آن لوح را به من داد. من آن را خوانده از روى آن نسخه‏اى برداشتم."

امام باقر فرمود: "آیا مى‏توانى آن را به من نشان دهى؟" گفت: "آرى." حضرت با وى به خانه‏اش رفت. جابر نامه‏اى را بیرون آورد. حضرت فرمود: "اى جابر! تو در نوشته خودت نگاه كن تا من بر تو بخوانم!" جابر در نسخه خود نگریسته، پدرم حضرت باقر بر او قرائت فرمود، به خدا سوگند حتى یك حرف با نوشته او مخالفت نداشت. جابر گفت: "خدا را شاهد مى‏گیرم كه به همینگونه در آن لوح نوشته دیدم: بنام خداوند بخشنده مهربان، این نوشته‏اى است از سوى خداوند شكوهمند و با حكمت براى محمد، نور و فرستاده و نماینده و راهنمایش كه فرشته وحى آن را از سوى پروردگار جهانیان آورده است، اى محمد نامهاى مرا بزرگ شمار، نعمتهایم را سپاس گزار، الطاف و بخششهایم را منكر مباش! همانا من خدایم، جز من خداوندى نیست، در هم شكننده زورگویان، نابودكننده گردنفرازان، خواركننده ستمگران و پاداش‏دهنده روز جزایم. همانا من خدایم و جز من خداوندگارى نیست هر كس به غیر فضل من امیدوار باشد و یا از غیر عدالت من بترسد، او را به گونه‏اى عذاب كنم كه هیچ‏یك از جهانیان را بدانگونه عذاب نكرده باشم، پس مرا پرستش كن و بر من توكل نما!

من هیچ پیامبرى را مبعوث نكردم و دوران هیچ پیامبرى پایان نیافته مأموریتش سپرى نشد مگر اینكه برایش جانشینى قرار دادم. من تو را بر پیامبران برترى داده جانشینت را بر جانشینان فضیلت بخشیدم، و به دو نوه و به دو شیر بچه‏ات، حسن و حسین بعد از او تو را گرامى داشتم، حسن را پس از سپرى شدن دوران پدرش، معدن علم خود و حسین را نگهبان گنجینه وحى‏ام قرار دادم و او را به شهادت گرامى داشته فرجام كارش را به خوش‏بختى و سعادت ختم كردم، او برترین شهید و درجه شهادتش والاترین درجه است، كلمه تامه خود را با او قرار دادم و حجت بالغه من نزد اوست، پاداش و كیفرم را با وساطت خاندان او انجام مى‏دهم، نخستین نفر از خاندان او على، سرور عابدان و زیور اولیاء گذشته من است و پسرش همنام جد پسندیده‏اش محمد كه شكافنده علم و معدن حكمت من است، ناباوران درباره جعفر نابود مى‏شوند و آن كس كه او را رد نموده پذیرایش نباشد، همانند كسى است كه مرا رد كرده است. این گفتار حتمى و راستین مناست كه جایگاه جعفر را گرامى داشته من او را درباره دوستان و پیروان و یارانش خشنود مى‏سازم، پس از او موسى را در شرایطى آشفته و تاریك انتخاب مى‏كنم، زیرا رشته سنت واجبم بریده نگشته و حجتم پوشیده نخواهد ماند و دوستانم هرگز به زحمت نخواهند افتاد. آگاه باش! هركس منكر یكى از آنان شود، مانند آن است كه نعمتم را انكار كرده باشد و هركس یك آیه از كتابم را تغییر دهد، بر من تهمت و افترا بسته است. واى بر افترا زنندگان منكر به هنگام سپرى شدن دوران بنده‏ام و حبیب و برگزیده‏ام موسى! آگاه باشید! كسى كه هشتمین نفر را تكذیب كند، همه اولیاء مرا تكذیب كرده است.

على، ولى و ناصر من و كسى است كه زحمتهاى پیامبرى بر دوش او گذارده شده است و با تحمل بار سنگین آن او را آزموده‏ام. وى را دیوى خودخواه و مستكبر خواهد كشت و در شهرى كه ذوالقرنین، این بنده شایسته، آن را ساخته است، در كنار بدترین مخلوقم دفن خواهد شد. این گفتار حتمى است كه دیدگانش را به محمد پسرش و جانشین پس از او روشن خواهم ساخت.

او وارث علم و معدن حكمت و جایگاه راز نهانى و حجت من بر آفریدگانم است. بهشت را جایگاهش قرار داده شفاعتش را درباره هفتاد نفر از افراد خانواده‏اش كه همگى مستوجب آتش جهنم باشند مى‏پذیرم، و پسرش على كه ولى و ناصر و شاهد و گواه من در بین مخلوقاتم و امین بر وحى‏ام مى‏باشد دوران او را با سعادت و نیكبختى ختم مى‏كنم و از او دعوت‏كننده به راهم و نگهبان دانشم حسن را بیرون مى‏آورم، و بعد این دوران را به پسرش (محمى) تكمیل مى‏كنم كه رحمت براى جهانیان است، كمال موسى و روشنائى عیسى و پایدارى ایوب بر اوست، به زودى دوستانم در دوران او خوار گردند و سرهایشان همچون سرهاى ترك و دیلم به هدیه فرستاده شود، آنان كشته و سوزانیده مى‏شوند و پیوسته در حال ترس و رعب و اضطرابند، زمین از خونشان رنگین و فریاد و آه و ناله در بین زنانشان گسترش یابد، آنان دوستان راستین من مى‏باشند، هرگونه آشوب كور و تاریك را به وسیله آنان دفع كنم و تزلزلات و دگرگونیها را بوسیله آنان برطرف سازم و سختیها و زنجیرها را توسط آنان بگسلم. درود و رحمت پروردگارشان بر ایشان باد! و آنان همان راه یافتگانند.(1)
پی نوشت:
  1ـ از كتاب فاطمه زهرا علیهاالسلام شادمانى دل پیامبر/ ص 413
 2-http://harimeyas1.blogfa.comطبقه بندی: حدیث، 
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.