تبلیغات
کانون فرهنگی بهشت_مسجد بزرگ چهارده معصوم(ع)آزادشهر یزد - آشنایی با یگان ویژه نیروی انتظامی، سلاح یگان ویژه برای کنترل اغتشاشات چیست؟
کانون فرهنگی بهشت_مسجد بزرگ چهارده معصوم(ع)آزادشهر یزد
مهمات سلاح های کنترل اغتشاش نیز شامل نارنجک پرتابی اشک آور با چاشنی های ضربتی و الکترونیکی > نارنجک باتومی ، فشنگ گازی ، فشنگ ساچمه ریز ، فشنگ پلاستیکی ، مشقی و نارنجک دستی اشک آور است .
سایت رسمی نیروی انتظامی: در سال های اخیر یگان های ویژه پاسداران نیروی انتظامی در مقایسه با پلیس های ویژه سایر کشورها، روند بسیار خوبی را از جهات مختلف طی کرده و در تمام ماموریت های محوله به خوبی ایفای نقش کرده است.

مقابله با هرگونه اغتشاش، ناآرامی و گروگانگیری با کمترین خسارت جانی و مالی و ایجاد وضعیت عادی یکی از مهمترین رسالت های یگان های ویژه پاسداران ناجا به شمار می رود و این یگان ها که در انگیزه خدمتی، شهامت، شجاعت و روحیه ایثار و فداکاری و زبانزد عام و خاص هستند به عنوان یک نیروی یکپارچه، آموزش دیده و آماده، با گسترش در سطح کشور آماده اجرای ماموریت ها محوله هستند.آشنایی با وظایف یگان های ویژه

یگان های ویژه پاسداران نیروی انتظامی وظایف متعددی برعهده دارند و در مقاطع مختلف وارد عرصه شده و به انجام وظایف ذاتی و قانونی خود می پردازند.
مقابله و مبارزه قاطع و مستمر با هرگونه خرابکاری، تروریسم و حرکت های مخل امنیت کشور، حفاظت و برقراری امنیت اجتماعات تشکل ها و راهپیمایی های قانونی و مجاز و جلوگیری از هرگونه راهیپیمایی و اجتماعات غیرمجاز بنا به دستور مقامات مربوطه از جمله وظایف مهم یگان های ویژه پاسداران ناجا به شمار می رود.

همچنین این یگان ها حفاظت از مسئولان و شخصیت های داخلی و خارجی را که به کشورمان سفر می کنند برعهده دارند. جمع آوری افراد شرور مخل نظم و امنیت که در سال های اخیر در قالب طرح ارتقای امنیت اجتماعی در کشورما تبلور یافت، انجنام عملیات امدادی، پشتیبانی و اورژانسی به آسیب دیدگان حوادث غیرمترقبه و پیشگیری از وقوع جرایم مهم از قبیل سرقت های به عنف و آدم ربایی از دیگر وظایف این یگان ها است.

در برخی مواقع خاص نیز کنترل گلوگاه ها، مبارزه با قاچاق کالا و موادمخدر و مواد ناریه، سلاح و مهمات و برخورد با مظاهر فساد و مفاسد اجتماعی و پیشگیری و اعمال قانون دربارزه تخلفات مهم راهنمایی و رانندگی توسط این یگان ها به اجرا در می آید.انجام وظایف مختلف در وضعیت های مختلف

یگان های ویژه پاسداران ناجا در وضعیت مختلفی که برجامعه حکمفرما است، وظایف مختلف و منطبق به این وضعیت ها را برعهده دارند.

در وضعیت عادی (سفید) هیچگونه رویداد و قراینی دلا بر برهم زدن نظم عمومی و امنیت داخلی مشاهده نمی شود و سازمان های مسئول فعالیت های جاری خود را دنبال می کنند.

در وضعیت غیر عادی(خاکستری)انتظام جامعه به علت وقوع برخی بی نظمی ها، تخلفات و جرایم مختل شده و اقدامات مخل نظم و امنیت جامعه در مراحل نخستین بوده و اقدامات مخرب آغاز نشده است.

در وضعیت فوق العاده (زرد) وضعیت نظم و امنیت جامعه به علت وقوع تخلفات و بی نظمی های گسترده به شدت دستخوش اختلال شده و اجتماعات سازمان یافته و هدف دار با شعارهای ضد نظام، اقدام به اغتشاش، حمله به اماکن و تاسیسات دولتی و وابسته به دولت و تخریب، آتش زدن و غارت اماکن مزبور و تاسیسات خصوصی و عمومی می کنند.

وضعیت بحرانی( قرمز) نیز در ادامه وضعیت فوق العاده بروز کرده و با هدف براندازی به وقوع می پیوندد و همانگونه که اشاره شد، نیروهای جان برکف یگان های ویژه پاسداران ناجا در هریک از این وضعیت ها براساس تدابیر فرماندهان وارد صحنه شده و ضمن برخورد با مخلان و متخلفان نظم و امنیت را به جامعه برمی گردانند. یگان ویژه پاسدارن ناجا چه آموزش هایی می بینند؟

با توجه به وظایف حساس، خطیر و طاقت فرسایی که برعهده یگان ویژه پاسدارن ناجا است، آمادگی نیروهای این یگان ها و آموزش هایی که به آنان ارایه می شود نیز از حساسیت بالایی برخودار است.

ماموران یگان های ویژه تحت آموزش های تقویت جسمانی اعم از ورزش های رزمی، دفاع شخصی و کوهنوردی، زندگی در شرایط سخت همچون کویر و کوهستان، نحوه بکارگیری تجهیزات انفرادی ضداغتشاش و آموزش های تخصصی استفاده از سلاح و تجهیزات ضد اغتشاش قرار می گیرد.

همچنین تاکتیک های ضد اغتشاش، کمک های اولیه و امدادرسانی، اسکی، چتر بازی و رانندگی تخصصی با خودرو و موتورسیکلت نیز به ماموران این یگان ها آموزش داده می شود. علاوه بر آموزش های فوق، اصول مختلفی نیز در سازماندهی یگان های ویژه مورد توجه قرار می گیرد.

رعایت اصول اخلاقی و حقوق شهروندان هنگام انجام ماموریت، آمادگی تکنیکی، تاکتیکی و رزمی، سرعت عمل و قدرت تحرک و جابه جایی، افزایش ظرفیت و توانمندی بالقوه و بالفعل در انجام ماموریت ها، بهره مندی از فناوری و تجهیزات جدید و پیشرفته، قابلیت انعطاف، صبر و خویشتنداری در حوادث، شجاعت، اقتدار و از خودگذشتگی و مقابله با اغتشاشات با حداقل خسارت جانی و مالی از اصولی هستند که در سازماندهی یگان های ویژه مورد توجه قرار گرفته است. تجهیزات یگان های ویژه پاسداران ناجا

تجهیزات یگان های ویژه پاسداران ناجا از مطالعه و تحقیق در مورد تجهیزات تخصصی پلیس های ضد اغتشاش و یگان های ویژه کشورهای مختلف، تهیه شده است .

تا کنون اکثر نیازمندی های این یگان ها از قبیل انواع خودروها ، تجهیزات انفرادی مانند کلاه ایمنی ، ماسک ، سپر ، لباس ، ضد ضربه ، تجهیزات رهایی گروگان ، خودروی آبپاش و اقلام عمده آمادی که بخش قابل توجهی از آنها در داخل کشور تهیه و تولید شده ، تامین و در اختیار آنها قرار گرفته است .

یک یگان کنترل اغتشاشات مقدار زیادی جنگ افزار و تجهیزات در اختیار دارد که به طور خاص برای عملیات ضد اغتشاش طراحی و ساخته شده است .

برخی از جنگ افزار ها و تجهیزاتی که برای کنترل اغتشاشات از آنها استفاده می شود ، شامل تفنگ ÷رتاب گاز ، تپانچه گاز ، دستگاه های پرتاب گاز ، نارنجک دستی اشگ آور و اسپری اشک آور است .

مهمات سلاح های کنترل اغتشاش نیز شامل نارنجک پرتابی اشک آور با چاشنی های ضربتی و الکترونیکی > نارنجک باتومی ، فشنگ گازی ، فشنگ ساچمه ریز ، فشنگ پلاستیکی ، مشقی و نارنجک دستی اشک آور است .

سپرهای حفاظتی ، کلاه حفاظتی ، پتوم ضد شورش ، تونف ، ماسک ضد گاز ، جلیقه ضد ضربه و ضد گلوله ، بی سیم خودرویی و دستی ، دوربین چشمی دید در رئز و شب ، ساک حمل تجهیزات ، دستگاه نشانه روی لیزری ، تجهیزات چک و خنثی سازی مواد منفجره ، نورافکن و کپسول اطفای حریق نیز برای ماموران در نظر گرفته شده است .

یگان های ویژه پاسداران نیروی انتظامی که داشتن توانایی مقابله با هر نوع اغتشاش ، اجرای ماموریت های ویژه فراتر از ماموریت های پلیسی و پشتیبانی ماموریتی سایر رده ها به عنوان یک چشم انداز مهم برای آنها در نظر گرفته شده تا کنون در مقاطع مختلف با جانفشانی ها و ایثار گری ها نقش قابل توجهی در تامین امنیت کشورمان در برابر متخلفان و اغتشاشگران بر عهده داشتند و قطعا با همکاری ها و حمایت های همه هموطنانمان همچون گذشته به خوبی وظایفی که بر عهده دارند را به انجام خواهند رساند.


مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.