تبلیغات
کانون فرهنگی بهشت_مسجد بزرگ چهارده معصوم(ع)آزادشهر یزد - در میانمار چه خبره؟
کانون فرهنگی بهشت_مسجد بزرگ چهارده معصوم(ع)آزادشهر یزد
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 8 مرداد 1391 توسط شهید آینده | نظرات ()

myanmar 300x200 در میانمار چه بر سر مسلمان می گذرد؟

اینجا میانمار است قتلگاه مسلمانان
چند هفته ای بیشتر نمی گذرد که برخی رسانه های محلی به ویژه از کشورهای اندونزی و مالزی خبر از کشتار و نسل کشی مسلمانان در غرب میانمار می دهند. این گزارش ها کم کم با تصاویری از صحنه های جنایت و کشتار در این منطقه همراه شده که به آسانی از طریق اینترنت قابل دریافت است.
مطلب حاضر درمورد اینکه ابعاد فاجعه تا کجاست و شمار کشته شدگان چقدر است، همان اخباری را روایت می کند که کم و بیش از طریق رسانه های مختلف اعلام شده است.
اما، درمورد تبعیض های باور نکردنی که دولت نظامیان میانمار متوجه حدود یک میلیون نفر از مسلمانان استان راخین در غرب این کشور کرده، حرف های جدیدی در اینجا آمده است؛ مسلمانان ضمن اینکه از خدمات عمومی محروم هستند، حق مالکیت بر زمین هم ندارند و حتی نمی توانند به مسافرت بروند!
به هرحال، به نظر می رسد که مسلمانان میانمار قربانی یک شرایط سیاسی ویژه شده اند؛ نهاد نظامی از سر اجبار می خواهد قدرت را به نهادهای دموکراتیک واگذار کند و دراین بین، می خواهد با اعلام وضعیت فوق العاده در ایالت راخین، توجهات را از خود به جای دیگر منحرف کند. آمریکا نیز ولع سرمایه گذاری در میانمار را دارد و بقیه مسائل حاشیه ای محسوب می شوند، هرچند پای کشتار فجیع هزاران انسان در میان باشد.

در شرایطی که همه نگاه های غرب به سوریه است و رسانه های اصلی تحولات این کشور را لحظه به لحظه پوشش می دهند و تلاش می کنند صحنه های غیر واقعی و معمولی را به عنوان خبرهای داغ به طور مستقیم و غیر مستقیم پخش کنند، درگوشه دیگری از قاره کهن آسیا تحولاتی درحال وقوع است که علی رغم وجه خبری پر رنگی که دارد، هیچ حساسیتی را درکسی برنمی انگیزد و اگر برخی رسانه های محلی و پایگاه های اینترنتی نبودند شاید اصولاً کسی از این وقایع دلخراش مطلع نمی شد.شکلک های محدثه

از لحاظ مکانی، وقایع درجایی رخ می دهند که به جغرافیای غرب مربوط نمی شود؛ از لحاظ نژادی این وقایع مربوط به مردمی است که پوست شان چندان شفاف نیست؛ از لحاظ زمانی و سیاسی کشتار مسلمانان میانمار درست موقعی به وقوع می پیوندد که این کشور به آغوش غرب و دنیای دموکراتیک برگشته است و با پوشش دادن گزارش های نابهنجاری چون نسل کشی مسلمانان نباید این پیوند نو را کدر کرد.
اما خوشبختانه مدتی است که با ورود اینترنت به خانواده ها انحصار رسانه ای قدرت های بزرگ غربی در هم شکسته است و هم اکنون بسیاری از مردم دنیا از آنچه درمیانمار می گذرد مطلع شده اند.
و دراین مورد نیز مثل موارد دیگر، رسانه های اصلی بالاخره مجبور می شوند وقایع میانمار را پوشش دهند.
چیزی که هم اکنون در غرب میانمار جریان دارد، درگیری نیروهای دولتی با شورشیان و افراد مسلح نیست؛ بلکه تعدادی از گروه های مسلح که از بودائیان افراطی هستند، تحت حمایت و مدیریت نیروهای دولتی، مردم را در خانه هایشان مورد هجوم قرار می دهند و به زنان و کودکان هم رحم نمی کنند.
ایالت راخین در سواحل غربی میانمار در حال حاضر شاهد پاک سازی نژادی تمام عیار هست، مثل چیزی که در میانه دهه ۱۹۹۰ در بوسنی و هرزگوین جریان داشت و یا صهیونیست ها در حق فلسطینی ها انجام داده اند.
هیچ بعید نیست که در مورد مسلمانان میانمار هم مثل فلسطین و بوسنی معامله پشت پرده ای میان غرب و دولت نظامیان میانمار صورت گرفته باشد، اما فعلا این در حد یک گمانه است و در این رابطه سندی وجود ندارد.
اکنون مسلمانان میانمار احساس می کنند که این عالم برای آنها تنگ است و در نظام خلقت زیادی محسوب می شوند؛ اگر با قایق به بنگلادش فرار کنند، پذیرفته نمی شوند چون دولت داکا می گوید گنجایش پذیرش بیش از ۳۰۰ هزار آواره میانماری را ندارند. اگر به تایلند بگریزند، به دریا برگردانده می شوند تا بر اثر گرسنگی و تشنگی بمیرند و یا امواج اقیانوس آنها را ببلعد. به همین خاطر، در سرزمین مادری خود می مانند و منتظر مرگ می نشینند؛ مرگی که یا به دست بودائیان متعصب و تحریک شده رقم می خورد و یا بر اثر خشم طبیعت، باران ها و گردبادهای موسمی و بیماری های واگیر و خطرناک از راه می رسد.
به هر حال، برای اینکه نسبت به ماجرا شناختی داشته باشیم و ریشه ها و جوانب بحران را درک کنیم و از تحولات جاری سیاسی در میانمار باخبر شویم، این کشور را از جنبه های سیاسی و تاریخی مورد توجه قرار می دهیم و در ارتباط با شرایط اجتماعی و قومیتی این کشور بررسی می کنیم. هر چند دستیابی به شناخت کامل تر بحران جاری در میانمار، نیازمند تحقیقات گسترده تر و جدی تر است، ولی اصل در اینجا (و در هر کار ژورنالیستی) سرعت در اطلاع رسانی و رعایت اختصار است.برچسب ها: جنایت بزرگ، در میانمار چه خبره، میانمار،
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.