تبلیغات
کانون فرهنگی بهشت_مسجد بزرگ چهارده معصوم(ع)آزادشهر یزد - در میانمار چه خبره؟
کانون فرهنگی بهشت_مسجد بزرگ چهارده معصوم(ع)آزادشهر یزد
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 9 مرداد 1391 توسط شهید آینده | نظرات ()

myanmar 300x200 در میانمار چه بر سر مسلمان می گذرد؟


ویژگی های جغرافیایی، تاریخی و سیاسی
کشور «برمه» که از اواخر دهه ۱۹۸۰ «اتحادیه میانمار» خوانده می شود، دومین کشور وسیع با ۶۷۸ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت در جنوب شرق آسیاست. این کشور از شمال شرق با جمهوری خلق چین، لائوس در شرق، تایلند در جنوب شرق، بنگلادش در غرب و هند در شمال غرب همسایه است.
قدرت در میانمار در اختیار «شورای ملی نظم و قانون» است که ۱۹ عضو دارد و رئیس آن رهبر کشور است. این شورا البته متشکل ازنظامیان است و رئیس جمهور (تین سن) نیز خود سابقا ژنرال بوده است. در سال ۱۸۲۴ برمه توسط بریتانیا اشغال و ضمیمه حکومت هند شد. این کشور در سال ۱۹۴۸ از استعمار بریتانیا رهایی یافت و در سال ۱۹۶۲ در این کشور یک کودتای نظامی رخ داد. از آن زمان تاکنون نظامیان بر این کشور حاکم هستند.
در سال ۱۹۸۸ مردم علیه نظام دست به تظاهرات زدند. اما با دستگیری هزاران معترض و شکنجه مخالفان، این اعتراضات سراسری سرکوب شد.
در ماه مه سال ۱۹۹۰ دولت پس از حدود ۳۰ سال نخستین انتخابات آزاد را برگزار کرد و در این انتخابات حزب «اتحاد ملی برای دموکراسی» تحت رهبری خانم «آنگ سان سوچی» توانست ۳۹۲ کرسی از مجموع ۴۸۹ کرسی مجلس را تصاحب کند. اما دولت نظامی پس از مشاهده شکست حزب خود، این انتخابات را باطل کرد. نظامیان حاکم در سال ۱۹۸۸ دانشگاه ها را تعطیل کردند و هنوز نشانی که مبنی بر باز کردن آنها باشد، وجود ندارد.
در سال ۲۰۰۸ گردباد «نارجیز» میانمار را درنوردید. دولت نیز با ممانعت از رسیدن کمک های بین المللی به اقلیت های غیربودایی (مسلمانان و مسیحی ها) مرگ شمار زیادی از آنها را رقم زد.
از لحاظ اقتصادی نیز میانمار چوب و موادمعدنی غنی دارد، ولی به دلیل ارتباطات ضعیف، زیرساخت سنتی و شورش های مکرر در داخل، میانمار توسعه چندانی نکرده و جزو کشورهای توسعه نیافته است و هم اکنون حدود ۸۰ درصد نیروی کار این کشور در بخش کشاورزی فعالیت دارد.
جمعیت میانمار را از ۵۰ میلیون تا ۵۴ میلیون نفر اعلام می کنند که تنها ۲۴ درصد آنها ساکن شهرها هستند. حدود ۶۸ درصد مردم میانمار بودایی هستند و برخی منابع این رقم را تا ۸۹ درصد هم ذکر می کنند. مسلمانان و مسیحیان اقلیت های مذهبی این کشور محسوب می شوند. دولت در سال ۱۹۸۲ تابعیت مسلمانان را لغو کرد و آنها را تحت فشار قرار داد به طوری که تا سال ۱۹۹۲ حدود ۳۰۰ هزار مسلمان مجبور به مهاجرت از کشور شدند.
در سال ۲۰۱۱ دولت میانمار تحت فشارهای داخلی و خارجی مجبور شد که به برگزاری انتخابات آزاد تن دردهد. خانم «آنگ سان سوچی» نیز پس از ۲۴ سال از حبس خانگی آزاد شد و اخیرا به غرب رفت و جایزه صلح نوبل که قبلا برنده شده بود را دریافت کرد.
اکنون حزب سوچی (اتحاد ملی برای دموکراسی) اکثریت کرسی پارلمان را در اختیار دارد. در جلسه هفته گذشته پارلمان سرمایه گذاری خارجی و اصلاحات اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.
خانم «هیلاری کلینتون» نیز دو هفته قبل به میانمار رفت و در دیدار با «تین سین» رئیس جمهور این کشور، وعده داد که سرمایه گذاران آمریکایی را روانه میانمار کند.
سیاست آمریکا در مورد میانمار (و دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا) این است که خود کنترل اقتصادی و سیاسی این کشور را در دست بگیرد و میانمار را در مقابل چین قرار دهد؛ سیاستی که دولت به شدت غربگرای آتی تحت رهبری سوچی و حزبش، آن را محقق خواهد کرد.برچسب ها: جنایت بزرگ، میانمار، در میانمار چه خبره،
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.